Na cysterskim szlaku: Żarnowiec
Szlak Cystersów stał się jedną z najciekawszych tras turystycznych, a wycieczki śladem mnichów od lat cieszą się wielkim zainteresowaniem. Wśród wielu ciekawych miejscowości, którymi niegdyś władali Cystersi, znajduje się też jedna z najciekawszych wsi na terenie Pomorza. To Żarnowiec, kojarzony przede wszystkim z Jeziorem Żarnowieckim oraz elektrownią. Mało kto pamięta o tym, że cystersi (a raczej cysterki) odegrali niezwykle ważną rolę w dziejach tej miejscowości. Jakie zabytki przypominają tu o siostrach? Jakie inne atrakcje turystyczne czekają na tych, którzy w czasie wycieczki po Pomorzu dotrą do Żarnowca?
Żarnowiec to jedna z tych miejscowości, które mogą zaskoczyć długą historią. Informacje na temat tej wsi pojawiają się w dokumentach już w XIII wieku. Początkowo był Żarnowiec własnością cystersów z Oliwy, oni też nadali tę wieś cysterkom. Już w połowie XIII wieku siostry przybyły do Żarnowca, wznosząc gotycki kościół będący do dziś jedną z najważniejszych atrakcji w tej okolicy. Pobliskie zabudowania klasztorne to kolejna ważna pamiątka związana z cysterkami, której warto poświecić nieco uwagi. Te cenne zabytki nie bez powodu znalazły się na tak ważnej trasie, jaką jest Szlak Cystersów. I choć pod koniec XVI wieku Żarnowiec trafił w ręce bernardynek, to jednak o roli białych mnichów w dziejach tej miejscowości pamięta się do dziś.
Gotycki kościół w Żarnowcu, będący jedną z najcenniejszych budowli średniowiecznych na Pomorzu, nie jest jedyną atrakcją czekającą na turystów w tym miejscu. Żarnowiec i jego okolice, ze względu na pobliskie jezioro, jest miejscowością coraz chętniej wybieraną na rodzinne wczasy w kameralnej atmosferze. Malownicza okolica sprawia, że turystyka ma się coraz lepiej, a i o noclegi na terenie Żarnowca i w jego pobliżu coraz łatwiej. Nic dziwnego – ta wieś bez wątpienia ma swój urok i zasłużyła sobie na zainteresowanie ze strony turystów.