Najpiękniejsze miasta Szwecji. Orebro
Środkowa Szwecja to piękne miasta, których zwiedzenie może się okazać wspaniałym doświadczeniem dla każdego miłośnika przyrody. W gronie najciekawszych ośrodków miejskich w tej części kraju znajduje się Orebro. Co warto zobaczyć w czasie wycieczki po jego terenie?
Z kart historii, czyli Orebro i jego dzieje
Orebro i Sztokholm łączy postać założyciela. To właśnie Jarl Birger zbudował zamek, wokół którego z czasem powstała handlowa osada Orebro. W XVI wieku nastąpił jej dalszy rozwój – tym razem za sprawą króla Gustawa Wazy. To on postanowił założyć tu zakłady metalowe, które przyczyniły się do znacznego rozwoju miasta. Orebro było też ważnym punktem na szlaku handlowym oraz ważnym łącznikiem pomiędzy znajdującymi się na północy kopalniami żelaza, a pozostałą częścią kraju. W 1810 roku w tym właśnie mieście szwedzki parlament wybrał nowego króla – napoleońskiego marszałka Bernadotta, znanego w Szwecji jako król Karol XIV Jan. W kolejnych latach w mieście rozwijał się przemysł, przy czym szczególnie istotnym okresem okazał się tu wiek XIX i przemysł obuwniczy. Dziś coraz większe znaczenie dla miasta ma turystyka, tym bardziej, że turyści wykazują spore zainteresowanie tutejszymi atrakcjami. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki?
Orebro i jego atrakcje
Dumą miasta jest Orebro Slott – ciekawy zamek z XIII wieku, który najlepiej przypomina o dumnych początkach miasta. Dawniej pełnił ważną rolę w systemie obronnym szwedzkiej granicy, z czasem został przemieniony w więzienie dla przeciwników politycznych króla oraz dla jeńców wojennych. Na zamku tym przetrzymywano i ścinano też te kobiety, które sądzone były jako czarownice. Dziś obiekt ten jest wspaniałą atrakcją turystyczną, a zwiedzanie zamku jest wspaniałą przygodą – nie tylko dla miłośników historii. Wśród zabytków sakralnych wyróżnia się z kolei kościół św. Mikołaja, będący cenną pamiątką z połowy XIII wieku. Warto też zwrócić uwagę na neogotycki ratusz z końca XIX wieku, warto również zajrzeć do miejscowego Muzeum Biologii. W starej części miasta czeka z kolei skansen, na terenie którego można podziwiać drewniane domy z XVII – XIX stulecia, choć Królewska Chata może się pochwalić historią sięgającą XVI stulecia. Ta część miasta w dalszym ciągu tętni życiem, a zabytkowe obiekty służą w dalszym ciągu jako restauracje oraz sklepy z pamiątkami. Na terenie skansenu urządzane są też liczne koncerty, które w okresie letnim cieszą się wielkim zainteresowaniem ze strony turystów odwiedzających Orebro.
Szwecja i jej miasta mają wiele uroku. Orebro, choć nie należy do najsłynniejszych miast w tym kraju, może się spodobać turystom zainteresowanym krajami skandynawskimi. Nudzić nikt się tu nie będzie, a ciekawe zabytki i inne atrakcje w okolicy mogą sprawić, że wspomnienia z wizyty w tym ośrodku miejskim na długo pozostaną w pamięci zwiedzających.
Miałem okazję pracować w tym miasteczku i miło wspominam ten czas, dzięki pięknu i atrakcjom tego miejsca